Czy Twój pies może jeść makaron?

Czy Twój pies może jeść makaron?

Dieta naszych pupili znacznie różni się od naszej. Ich jadłospis wyklucza wiele produktów, które przez nas są spożywane codziennie. Okazuje się, że niektóre z nich, używane na co dzień w naszej kuchni, mogą się okazać nie tylko szkodliwe, ale czasem i toksyczne. Samodzielne komponowanie diety naszego psa nie jest proste i wymaga obszernej wiedzy na temat prawidłowego żywienia. Domowe jedzenie może przynieść mu mnóstwo korzyści, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przyrządzone. Z odpowiednim przygotowaniem jesteśmy jednak w stanie zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki konieczne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, a także mamy całkowitą kontrolę nad tym, co ląduje w misce naszego pupila.

Jednym z produktów, który z powodzeniem jest wykorzystywany jako składnik posiłku jest właśnie makaron. Nie będzie on jednak dobrym wyborem dla każdego czworonoga. Po wprowadzeniu tego składnika do diety należy obserwować, czy nie pojawiły się reakcje niepożądane. Psy, tak samo jak i ludzie mogą mieć alergię na zboża. Najczęstszy alergen stanowi pszenica, która jest głównym składnikiem większości dostępnych na rynku makaronów. O istniejącej alergii mogą świadczyć wymioty, biegunka, wzdęcia, a niekiedy również reakcje skórne, takie jak świąd czy pokrzywka. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy bezwzględnie wykluczyć z diety ten produkt i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wielu właścicielom niestety sprawia trudność połączenia złego samopoczucia pupila z wprowadzeniem nowego składnika do jego diety, dlatego zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli makaron, to jaki?

Do najpopularniejszych makaronów dostępnych na rynku należy makaron jasny. Spośród wszystkich makaronów charakteryzuje się on najwyższym indeksem glikemicznym, dlatego nie zawsze będzie on dobrym wyborem dla naszego pupila, gdyż zwierzęta mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na węglowodany niż ludzie. Znacznie lepszą opcją jest makaron pełnoziarnisty lub razowy. Dostarczy on znacznie mniej węglowodanów, dodatkowo jego trawienie zajmuje więcej czasu, zatem zapewni on sytość na dłużej. Kolejną rzeczą, jaka go wyróżnia, jest wyższa zawartość błonnika, który jest niezbędny w diecie psa. Reguluje on procesy trawiennie, zapobiegając zaparciom i biegunkom, a także ułatwia wypróżnianie.

Jakie składniki odżywcze dostarczymy naszemu psu wraz z makaronem?

Makaron dodany do posiłku złożonego z mięsa i warzyw pełni rolę wypełniacza, dzięki czemu pozwala zachować sytość na dłużej. Jak już wspomniano, jest on przede wszystkim źródłem węglowodanów, które dostarczają energii do procesów życiowych organizmu. Warto jednak pamiętać, aby nie przekroczyć udziału tego składnika w diecie, czego konsekwencją może być przyczynienie się do wystąpienia problemów zdrowotnych naszego psa związanych z otyłością.

Makaron powstaje z jajek, mąki (zazwyczaj pszennej) i wody. Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, i to w odpowiednich ilościach. Jest to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu,  żelaza, magnezu, miedzi, cynku i selenu. Mąka natomiast jest przede wszystkim źródłem glutenu. Tym samym okazuje się, że makaron to nie tylko węglowodany, ale i również mikro- i makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Możemy podzielić węglowodany na dwie kategorie: złożone i proste. Proste węglowodany, których źródłem jest pszenica, są szybko trawione, podnosząc poziom cukru we krwi, a następnie prowadząc do spadku energii. Węglowodany złożone natomiast trawią się dłużej, utrzymując zdrowy poziom glukozy we krwi przez cały dzień. Z tego względu, jeśli makaron ma być składnikiem, dostarczającym węglowodany w diecie naszego psa, nie jest on najlepszym wyborem, ponieważ inne produkty, zawierające węglowodany złożone będą spełniały tę funkcję znacznie lepiej.

Dobre źródło węglowodanów zawiera duże ilości błonnika, który jest niezbędny dla zdrowia jelit Twojego pupila. Jak już wspomniano wcześniej, ułatwia on procesy trawienne i zapobiega zaparciom.

Jak często podawać psu makaron?

Makaron nie powinien być elementem codziennej diety naszego psa. Można go podawać w celu urozmaicenia posiłków nie częściej niż jeden raz w tygodniu. Dostarczenie w jedzeniu zbyt dużej ilości węglowodanów może w krótkim czasie przyczynić się do pojawienia się problemów zdrowotnych. Organizm Twojego psa rozkłada węglowodany na glukozę, która jest następnie wykorzystywana do wytwarzania energii. Glukoza, która nie zostanie zużyta, natychmiast zostaje zmagazynowana w postaci tłuszczu, co w krótkim czasie może prowadzić do otyłości, zwłaszcza u psów mało aktywnych fizycznie.

Czy makaron będzie na pewno dobrym elementem posiłku dla Twojego psa?

Przy włączaniu tego wysokokalorycznego składnika do diety warto uwzględnić kilka czynników, które predysponują do rozwoju otyłości. Należy zwrócić uwagę na:

Wiek – wraz z wiekiem zwierzęcia następuje obniżenie tempa przemiany materii oraz spadek aktywności fizycznej, u psich seniorów następuje więc zmniejszenie całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Kastracja/sterylizacja – u większości zwierząt poddanych tym zabiegom w wyniku obniżenia poziomu hormonów płciowych następuje spadek tempa metabolizmu o około 20%, ponadto towarzyszy im zwiększony apetyt.

Stan zdrowia – psy chorujące przewlekle wymagają szczególnej uwagi i wyboru właściwej diety. Szczególnie w przypadku takich chorób jak: cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność przysadki, zaburzenia podwzgórza, niedoczynność tarczycy i akromegalia. Nieprawidłowe żywienie może nie tylko prowadzić do rozwoju otyłości, ale również do braku efektów terapii i pogorszenia stanu zdrowia.

Rasa – podatne na nadwagę są rasy, takie jak: terier szkocki, owczarek szetlandzki, jamnik, beagle, cocker spaniel, labrador retriever, cairn terrier.

Podobnie jak u ludzi również w przypadku psów otyłość zwiększa śmiertelność i sprzyja rozwojowi wielu chorób. Wyróżnić możemy:

  • Zaburzenia metaboliczne – oporność insulinowa, nietolerancja glukozy, zespół metaboliczny
  • Endokrynopatie – nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, wyspiak trzustki, niedoczynność przysadki mózgowej
  • Zaburzenia ortopedyczne – choroba zwyrodnieniowa stawów, złamanie kłykcia kości ramiennej, zerwanie więzadła krzyżowego, choroby stawów
  • Choroby sercowo- naczyniowe – niewydolność serca, duszność, nadciśnienie
  • Choroby układu moczowego – nietrzymanie moczu, kamica moczowa, niepłodność, trudności porodowe
  • Inne – zwiększone ryzyko przy znieczuleniu ogólnym, nietolerancja wysiłku, nietolerancja wysokich temperatur, krótsza długość życia

Lista chorób i powikłań związanych z otyłością jest naprawdę długa, dlatego dla dobra naszego zwierzęcia powinniśmy przykładać szczególną uwagę do jego diety, w szczególności jeśli chodzi o włączanie bogatych w węglowodany produktów takich jak makaron. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy aby na pewno dany składnik nie wniesie więcej problemów niż korzyści, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który posiada szeroką wiedzę na temat żywienia, uwzględniając indywidualne potrzeby Twojego pupila.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *